Лично Творчество
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Форумът за личното ви творчество - стихове, разкази, рисунки...
 
ИндексPortalТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Писателски съвети от уважавани автори.

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Riddle
Nessuno
Riddle


Брой мнения : 8679
Age : 29
Localisation : Plovdiv
Registration date : 04.01.2008

Писателски съвети от уважавани автори. Empty
ПисанеЗаглавие: Писателски съвети от уважавани автори.   Писателски съвети от уважавани автори. EmptyНед 06 Фев 2011, 00:44

В един друг форум намерих доста полезни неща. И понеже няма нищо по - градивно от конструктивната критика и съветите, реших да ги пусна тук, защото наистина ще ви помогнат страшно много. Лично аз почнах да внимавам за някои от посочените неща (все още не съм прочела всичко, всъщност запомних точно две неща, тъй като тогава много ми се спеше; на другия ден се опитах да пиша, съобразявайки се с двата съвета.. и стилът ми на писане стана една идея по - добър! Чудя се какъв ли ще е ефектът, ако запомня всички тези неща!)

10 писателски съвета от Най-добрите

1. Махай скучните части“Аз се опитвам да изрязвам пасажите, които читателите обикновено прескачат.” – Елмър Ленард
2. Eлиминирай ненужните думи“Пиши “по дяволите” всеки път, когато ти се иска да сложиш “много”. Редакторът и без това ще го изтрие и написаното ще излезе точно така както трябва да бъде!” – Марк Твен
3. Пиши със страст“Изпълни хартията с дишането на сърцето си!” – Уилям Уърдсуърт
4. Рисувай картини“Не ми казвай, че луната свети; покажи ми блясъка на счупено стъкло!” – Антон Чехов
5. Пиши просто“Убедителното писане е сбитото!” – Уилям Стрънк Джуниър
6. Прави го, защото го обичаш“Пиши без да мислиш за плащане, докато не се появи някой, който да предложи да ти плати!” – Марк Твен
7. Научи се да приемаш критика“Трябва да знаеш как да приемаш отказ и как да отказваш предложения.” – Рей Бредбъри
8. Пиши постоянно“Количеството ражда качество. Ако пишеш малко, си обречен.” – Рей Бредбъри
“Начинът да се определиш като писател е, когато използваш всяка свободна минута за писане. Ако не се движиш по този път, никога няма да напишеш нищо.” – Джон Ървинг
9. Пиши за онова, което знаеш… или за това, което искаш да узнаеш“Ако човек иска да има изчистен стил на писане, първо трябва да е наясно с мислите си; ако някой иска да пише възвишено – първо му трябва възвишена душа!” – Гьоте
“Най-добре за писането се учи от четене.” – Лорд Актън
10. Бъди уникален и непредсказуем“Дължа успеха си на следното: възползвам се от всеки най-добър съвет, който ми дадат, и правя точно обратното на него.” – Честъртън


Писателските съвети на Хемингуей

1. Използвайте кратки изречения
Хемингуей е прочут с минималистичния си стил на писане, който се противопоставя на помпозните и претрупани прилагателни и попада право в целта. Накратко, писателят пише с простичък гений.
Може би най-точната демонстрация на кратко изречение билаq когато той бил предизвикан да разкаже цяла история само с шест думи:
Продават се: бебешки обувки, никога неизползвани.

2. Използвайте къси заглавни параграфи.

3. Използвайте убедителен език.Ето го обяснението на Дейвид Гарфинкъл върху този съвет:
Езикът трябва да е силен, мощен. Убедителният език идва от страстта, концентрацията и стремежите. Той е разликата между доброто изпълнение и опитването да изместиш скалата… и реално потенето, сумтенето, измъчването на мускулите до пълно изтощение… и преместването на проклетия камък!
4. Бъди позитивен, не негативен
Хемингуей изобщо не е най-милият човек в света, какво тогава има предвид под бъди позитивен? Общо взето, човек трябва да казва ,че нещо Е, вместо, че НЕ Е.
По примера на Майкъл Фортин:
Когато твърдиш, че нещо НЕ Е, това може да се приеме по неправилен начин, тъй като има силно изразена способност да настройва чуждата мисъл. Ако ви кажа, че при зъболекаря НЕ боли, вие все пак ще обърнете вниманието си към “БОЛИ” от тази фраза.
5. Винаги имайте повече от четири правила при писането!
Всъщност Хемингуей е имал само четири правила в творчествто си и това били тези, дадени му от репортер в Канзас Сити Стар през 1917г. Но, както всеки блогър и писател знае, никога няма да се справиш, ако следваш само четири съвета.
И така, за да бъдат направени съветите пет, се налага по-детайлно разглеждане на творчеството на Хемингуей. Ето какво споделя той пред приятеля си Скот Фицджералд през 1934г.:
“Аз пиша една страница по майсторски начин и още деветдесет и една, които са боклук. И се опитвам да хвърля боклука в кошчето.”

Как се пише според Кърт Вонегът

1. Използвай времето за размотаване по такъв начин, че после да не го считаш за изгубено.
2. Осигури за всеки читател поне по един герой, в когото да се разпознае.
3. Всеки герой трябва да желае нещо, дори да е само чаша с вода.
4. Всяко изречение трябва да прави едно от двете неща – да представя герой или да напредва в действието.
5. Започни колкото се може по-близо до края.
6. Бъди садист. Без значение колко мили и невинни са героите ги – прави така, че да им се случват ужасни неща – в такава последователност, че читателят да разбере от какво са породени те.
7. Пиши за да задоволиш един-единствен човек. Ако искаш да разпръскваш любов по целия свят и всеки да те хареса – историята ти ще куца.
8. Давай на читателите колкото се може повече информация и колкото се може по-бързо. Читателите трябва напълно да разбират какво, къде и защо се случва всичко, за да могат сами да довършат историята, ако хлебарки изгризат последните няколко страници.



Джордж Оруел съветва

В есето си Politics and the English Language от 1946г. Джордж Оруел представя пет съвета за ефективно писане, които могат да са много полезни за правилното и точно прокарване на писателските ви идеи!

1. Никога не използвайте метафора, сравнение или друга езикова фигура, която сте виждали публикувана!
Това звучи лесно, но на практика е невероятно трудно. Фрази като “стоя рамо до рамо”, “виси на косъм”, “ахилесова пета”, “лебедова песен” бързо хрумват, а и звучат комфортно и мелодично.
Точно по тази причина те трябва да се избягват. Баналните фрази са толкова употребявани, че вече не носят никакъв емоционален отговор. Отделете време да измислите нови, свежи и силни образи!
2. Никога не използвайте дълга дума, когато има по-кратка.
Дългите думи не ви правят интелигентен. Всъщност имат обратния ефект – звучите помпозен и арогантен. Те също така по-малко харесвани, неразбраеми и дори отвратителни за четене.
3. Ако е възможно да махнете някоя дума, не се колебайте!
Великата литература е прост език, наситен със значението на най-големите възможни внушения (Езра Паунд). Следователно всички думи, които не допринасят за смисъла, разводняват силата му. По-малко винаги е по-добре. Винаги.
4. Никога не прибягвайте до пасивен залог, когато можете да ползвате активен.
Това често е пренебрегвано, вероятно защото много хора не знаят разликата между активен и пасивен залог. Самият аз не я знаех допреди няколко месеца. Ето пример, който прави нещата лесни за разбиране:
Мъжът бе ухапан от кучето. (пасивен)
Кучето ухапа мъжа. (активен)
Активният е по-добър вариант, защото е по-кратък и въздействащ.
5. Никога не използвайте чуждестранни фрази, научни или жаргонни думи, ако смятате, че те имат еквивалент във всекидневния английски.
Ако е възможно, нека написаното да е достъпно за средностатистическия читател. Не ви трябва да се отнасяте в ненужни обяснения, но опитайте да помогнете на хората да разберат за какво пишете. Искате те да възприемат идеите ви, нали?
6. По-скоро не спазвайте тези правила, отколкото да пишете като абсолютен дивак!
Бонус-съвет.

_________________
Nihil verum est licet omnia.

Писателски съвети от уважавани автори. Unname11
Върнете се в началото Go down
Kleo

Kleo


Брой мнения : 44
Registration date : 06.04.2010

Писателски съвети от уважавани автори. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Писателски съвети от уважавани автори.   Писателски съвети от уважавани автори. EmptyПон 05 Сеп 2011, 09:10

Много готино, че си ги събрала. Все пак тези хора не са успели случайно. Ето един и от мен - без да съм велик писател,съм читател с голям опит:
Направи така, че читателят да не остава анонимен наблюдател на действието, а да се почуства част от него, да го боли. Пр.: Стивън Кинг - като го четеш изживяваш всяка гадост, все едно си там.
Върнете се в началото Go down
Avalanche_Master
Ликантроп
Avalanche_Master


Брой мнения : 409
Age : 31
Localisation : в Мадригалът на Нощта
Registration date : 18.04.2011

Писателски съвети от уважавани автори. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Писателски съвети от уважавани автори.   Писателски съвети от уважавани автори. EmptyСря 02 Ное 2011, 10:34

Половината от съветите на Вонегът са подигравка. Very Happy То и цялото негово творчество също.

Много го обичам тоя човек!
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Писателски съвети от уважавани автори. Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Писателски съвети от уважавани автори.   Писателски съвети от уважавани автори. Empty

Върнете се в началото Go down
 
Писателски съвети от уважавани автори.
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
»  Как решаваш на кои съвети да се позоваваш и на кои - не?
» Начало на книга? Съвети

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Лично Творчество :: Вашето творчество :: Проза-
Идете на: