Лично Творчество
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Форумът за личното ви творчество - стихове, разкази, рисунки...
 
ИндексPortalТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 "Храната=мироглед, начин на живот"

Go down 
+10
Ая
lisavegan.
FragmentVSKC
ερsilonε
kykyrqchka
Арлина
(r)evolution
Riddle
xRainbowx
NanaSky
14 posters
Иди на страница : Previous  1, 2, 3  Next
АвторСъобщение
Riddle
Nessuno
Riddle


Брой мнения : 8678
Age : 29
Localisation : Plovdiv
Registration date : 04.01.2008

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyЧет 10 Апр 2014, 23:38

какво е това? какво е на вкус :Д?
Върнете се в началото Go down
life. love. regret.

life. love. regret.


Брой мнения : 473
Registration date : 30.08.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyЧет 10 Апр 2014, 23:43

Прилича на индийските самоси, които също са велики, но тези аржентинци ме грабнаха завинаги с техните емпанадас, охххх, не искам да се сещам отново, защото едва ли ще ям пак нещо подобно скоро...
Върнете се в началото Go down
xRainbowx
Lil bunny Foo Foo
xRainbowx


Брой мнения : 2496
Age : 30
Localisation : In a cereal box, The Supermarket
Registration date : 25.05.2007

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 00:41

Riddle написа:
месо хуу, ок, така е, разбирам да не искаш да ядеш, щото се убива животното, ама да откажеш всички животински продукти е прекалено. да издоиш крава не я утрепва и така или иначе й осигуряваш ти храната, така че не виждам къв е проблема, освен издребняване на прекалено крайни хора.
и освен това слезте на земята, човечеството много зависи от основни продукти, които ни осигуряват животните, и ДОРИ да не се убиват, не можеш да изискваш по НИКАКЪВ начин да не се ползва това, което те предлагат, защото в крайна сметка кво, само с химии ли да се тъпча? и от кво да си произведа храната? пластмаса ли? и да, растенията определено НЕ дават всички необходими за човек вещества.
сериозно, хора, разбирам вегитарианството и общо-взето, да, хубаво, съгласна, по-правилно е да не се убива, така че разбирам каузата,
но веганството е пълна пародия и, честно, АМАН

Оф, човек, наистина те моля, информирай се по тези въпроси преди да пишеш!!! Познаваш ме и мислиш че бих си променила така живота и начина на мислене за нещо, което няма смисъл? А дали? Един ден съм станала и съм си казала, о, да, ще стана веган. Без изобщо да има нещо, което да ме подтикне? Гледай тва клипче, което пуснах. После гледай цялата лекция на Юрофски. Информирай се малко как ги третират животните във фермите, от които идва млякото и млечните продукти, които ги има във деазнам сигурно в 80% от продуктите по магазините. А и това че растенията "определено НЕ дават" всички необходими вещества е нелепо твърдение, не знам от къде си го чула. аз познавам сума ти хора, които не ядат нищо животинско от сума ти години и мога да ти кажа че са в перфектно здраве.
и моля те не ми казвай, че смяташ че месото и млечните продукти са единствената храна на тоя свят? защото мога да ти кажа че тва е INSANE.
и не разбирам защо тази враждебност? Smile
Върнете се в началото Go down
life. love. regret.

life. love. regret.


Брой мнения : 473
Registration date : 30.08.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 00:54

По принцип карнистите, които реагират дефанзивно по този начин не обичат да ги заливат с тонове факти, клипчета и документални филми, защото противоречието е огромно и е на много нива, не е просто да промениш възгледите и светогледа си, а да промениш начина си на живот. Защото например си бил хомофоб, но след като се запознаваш с ЛГБТ хора или научаваш неща за тях си променяш нагласата към тях и ставаш отворен и позитивно настроен към всички, но това е само промяна в мисленето ти, начина ти на живот остава същия като преди. Докато да промениш налагани от културата и цивилизацията норми изведнъж е голям шок за повечето хора.

С риск да разпаля много ожесточени реакции ще цитирам Ида Хамър, една активистка, която свързва веганизма с феминизма и другите радикални еманципаторски теории:

[T]here are three basic factors of oppression: 1) economic exploitation/competition; 2) unequal power, largely vested in the state; and 3) ideological control. In terms of the oppression of other animals these three factors are: 1) the exploitation of other animals; 2) human supremacy; and 3) speciesism. Given these factors, veganism offers the basis for a theory of anti-oppression.

First, veganism is fundamentally about addressing the primary factor of oppression. That is, veganism is a theory and practice that rejects the exploitation of other animals by humans. Addressing exploitation as the root of nonhuman animal oppression is essential.

Human supremacy, the second factor of nonhuman animal oppression, is based on exploitation as the primary factor. This is because the primary force that keeps the structure of human supremacy in place is the material and psychological gains that come to human animals.

Speciesism, the third factor of nonhuman animal oppression, exists to perpetuate the system of human supremacy. Which, as already noted, is based on the exploitation of other animals.

Succinctly linking all three of these factors in a speech on veganism in 1947, vegan movement co-founder Donald Watson noted that vegans believe that if we are to be true emancipators of other animals we must renounce absolutely our traditional and conceited attitude [speciesism] that we have the right [human supremacy] to use other animals to serve our needs [exploitation].

"Without a revolutionary theory there can be no revolutionary movement" means that a revolution is achieved with neither verbalism nor activism, but rather with praxis, that is with reflection and action directed at the structure to be transformed. – Paulo Freire, Pedagogy of the Oppressed

Veganism is a revolutionary praxis. It is the reflective-action of non-exploitation. Freire writes that, "if action is emphasized exclusively, to the detriment of reflection, the word is converted into activism" – that is, "action for action's sake." When some use the term "veganism" to denote a diet or consumer activity they are converting the word into action for action's sake.

I believe the reason that veganism is so often stripped of its theory is because it is revolutionary. That is, "without a revolutionary theory there can be no revolutionary movement." Veganism, as an anti-oppression framework that view the abolition of animal exploitation as part of a wider struggle for social justice, is in conflict with (neo)liberal theories. Yet, once disassociated from its theory, "veganism" becomes a hot commodity as a form of activism. A utilitarian will say, "veganism is best viewed as a tool for reducing suffering," and a rights theorist will say, "veganism is the principle of animal rights in action.

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 1926853_3908710334040_1164311043_n
Върнете се в началото Go down
Ange_Macabre
Fresh from the Grave
Ange_Macabre


Брой мнения : 288
Age : 29
Localisation : Висящата градина
Registration date : 28.08.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 01:32

Аз нямам нищо против вегетарианството, веганството или който и да е друг хранителен режим. Това което ме дразни е да ми се чете морал и да ми се намилат някакви глупости. Има едно типично величаене, което съм срещала у повечето вегетарианци/вегани, което винаги много неоснователно ми е седяло и ме е дразнело. Аз ям каквото искам. Ако ми се яде месо, ще ям. Ако не ми се яде, мога да изкарам векове без него. Старая се да се храня здравословно, но въпреки всичко, никога не бих тръгнала да се бия в гърдите, че моя хранителен режим е най-добър. Искам от другите същото. Най-вече от "неядящите души" (не знам откъде разбрахте, че растенията нямат душа, примерно, или че на дървото не му е зле като късаш от него) Rolling Eyes  Оставете ме да си ям моите си неща, аз ви оставям да си ядете вашите ултра-мега-правилни храни, и това е.

С веган никога няма да тръгна да споря по простата причина, че изобщо не ме касае кой какво консумира. Усещам обаче някакво нападение (пък макар и пасивно) от тяхна страна към онези, които ядат месо, което ми бърка в здравето лекичко.

А уж би следвало да сте благи хора, в мир със себе си и останалите.

П.С. - Никога не казвам "никога" така че не се знае дали самата аз цял живот ще ям месо или ще употребявам животински продукти. Но дори да спра всичко това някой ден, моля се, искрено се моля да не се превърна във фанатик. Само от това се пазя.
Върнете се в началото Go down
Riddle
Nessuno
Riddle


Брой мнения : 8678
Age : 29
Localisation : Plovdiv
Registration date : 04.01.2008

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 01:59

А не ви ли е хрумнало понякога, че и хората, които говорят всички тези работи, може да не знаят достатъчно за здравето? Защото аз съм попадала на хиляди места, където бивши вегани се оплакват от проблеми, които са си навлякли, или деца на веган майки, които са им преебали зъбите и са предизвикали други проблеми. Да, големите компании са зверски и наистина животните там се експлоатират, обаче какво не се експлоатира в бита ни, да питам аз? Има ли НЕЩО, което хората да не изстискват до краен предел? Проблемът е всеобхватен, в най-различни сфери, от унищожаването на гори, през замърсяването на океаните, до каквото още ти хрумне. Проблемт е по-скоро в склонността на човек да поругава всичко, над което му се даде власт, а не в самата консумация на животинските продукти. И това, че компаниите са пълни мизерници, не променя факта, че хората се нуждаят от веществата в животинските продукти. И това, че цял живот незабелязано от никого ще се лишаваш от тези неща, няма да промени НИЩО. Защото както казах, проблемът е в крайностите, до които стигат хората с власт. И какво става? "Бунтувате се" и същевременно, докато не ядете разни работи и се правите на по-велики от всички останали и подхождате към тях арогантно, компаниите продължават да си правят парите и изобщо не ги ебе кви диети сте направили. Затова цялото веганство ми е безсмислено, защото е по-скоро едно просто чесане на егото, видиш ли "аз не допринасям за болката на животните". Животните си страдат точно толкова, с или без твоето участие, така че вместо просто да се хвалите какво ядете и не ядете, трябва да се предприеме някакво ДЕЙСТВИЕ срещу тях, насочено към политиките им, нещо с обществена значимост, а не просто в личния ви живот. Ако цялата тая енергия се изразходваше за реален бунт срещу тия компании, щеше да има много по-голям ефект, отколкото с какво си пълните хладилниците. Това, че съществуват такива компании, по никакъв начин не е синоним на "хората не се нуждаят от животински продукти", а означава, че трябва да се промени начина, по който човечеството подхожда към животните, и то няма да се промени, ако се отречете от приемането на такава храна, а ако се направи нещу срещу самите ТЯХ. Все едно да не карате кола и да си мислите, че ще спре да се ползва нефта. НЕ Е ФУНКЦИОНАЛНО.
И да, наистина растенията НЕ осигуряват всичко нужно, в линка по-горе пише 5 доста важни вещества, които няма как да си набавиш от растения, или поне ще е в доста недостатъчни и неползотворни количества и форми. Ти може и да познаваш хора с по-силен и издръжлив организъм, но 1)нито знаеш какво реално става вътре и какви може да са последствията и 2) вие казвате, че ние КАРНИСТИТЕ не се вслушваме в ТОНОВЕТЕ факти, обаче всъщност и вие НИКОГА не чувате чуждото мнение. Ние сме били като развалена плоча, обаче ако аз се съглася, че наистина би било по-морално да не се убиват животни и че трябва да се измисли по-хуманно отношение към тях, вие винаги сте просто абсолютно крайни, фанатични, обвинявате, изтъквате еди-кой-си, тоя, другия, който е разкрил еди-коя си невиждана Тайна, и просто ВСИЧКО ви минава покрай ушите. Така че, ако ще говорим за това кой колко възприема от чуждата гледна точка, вие често сте по-големите коне с капаци.
И да, к, признавам, че освен месните храни, има много други, тва с "пластмаса ли да ям" беше преувеличено, така че, добре, съгласна.
И все пак, идеята ми беше, че като цяло веганските диети не понасят на много хора и това Е факт. Примерно защото има някои доста важни аминокиселини, които трудно можеш да си набавяш като веган.

' Humans were designed with the need for nine essential amino acids-none of which are found in plants. These essential amino acids are necessary for life. Other amino acids can be consumed in limited quantities via a meticulous vegetarian diet. There is one problem, however-your body requires saturated fat to process the amino acids. Without consuming saturated fat, the minor amounts of non-essential amino acids a person consumes with essentially be voided.

In the absence of the nine essential amino acids, as well as only consuming very small quantities of the 20 other non-essential amino acids, a vegetarian will slowly begin to experience less fulfilling sleep, hair loss, rough skin, muscle wasting, cold sores, wrinkles, irritable bowel, difficulty thinking, and other unpleasant side effects. '

И не виждам никаква враждебност? Като цяло самата ти често изобщо не си пазиш езика и не виждам другите да ти намират проблем с това, обаче защо аз да не мога да не се съглася за нещо просто?


Последната промяна е направена от Riddle на Пет 11 Апр 2014, 02:19; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото Go down
xRainbowx
Lil bunny Foo Foo
xRainbowx


Брой мнения : 2496
Age : 30
Localisation : In a cereal box, The Supermarket
Registration date : 25.05.2007

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 02:00

Никой не ви "напада" и не кара никого да прави нищо (интересно че се налага да го повтарям вече за втори път). Много свободолюбиво от страна на всички. Но интересно защо аз не мога да си кажа какво ям/какво не и защо, без някой да чувства "пасивно" как го карам да прави каквото и да е - да си сменя режима на хранене, възгледите в живота и т.н. Или други приятни реакции и обиди, когато искаш просто да информираш някого, с цялото добро на света, поне да се информира за какво спори, най-малкото. Само да спомена че никой не очаква да станете вегани(отново го споменавам, за да няма объркани).
Върнете се в началото Go down
Riddle
Nessuno
Riddle


Брой мнения : 8678
Age : 29
Localisation : Plovdiv
Registration date : 04.01.2008

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 02:13

да, само дето Еличка написа, че не не може без месо, и изведнъж:
"Тва са глупости, мноо ясно че можеш да живееш без месо, моля ви са.
Аз в неделя правя една година от както спрях окончателно да ям души(животни) и общо 2 безмесни години, а и вече се опитвам да спирам и всякакви животински продукти, защото да, i give a fuck."
Един вид, прозвуча малко все едно е бездушна едва ли не и че няма достатъчно воля за една цел, която ако не проумееш, си изрод. Просто по един пасивен и недиректен начин точно така звучи - доста остро, нападателно и язвително. И да, съжалявам, ако не си искала да прозвучиш грубо или принудително, обаче просто напоследък на много места  вегани постоянно наливат морал, и в момента ми се trigger-на точно усещането, което получавам, когато го правят.... а наистина напоследък просто ми идва в повече от отношението им. Така че, ако съм реагирала към теб некоректно, наистина съжалявам.
Иначе ако Life love regret не се величае и не се опитва да те накара да се почувстваш като шимпанзе, заседнало някъде много назад в развитието си, елф да съм. Very Happy 
И наистина не съм искала да прозвуча враждебно. Аз просто така си говоря, като се опитвам да обясня някаква моя гледна точка.
Върнете се в началото Go down
xRainbowx
Lil bunny Foo Foo
xRainbowx


Брой мнения : 2496
Age : 30
Localisation : In a cereal box, The Supermarket
Registration date : 25.05.2007

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 02:29

WHAT
е принципно са глупости, на 10000000000000000000% е сигурно че можеш да живееш без месо. даже повечето хора, когато им се преебе организма брутално (примерно след/по време на рак, брутална болест на сърцето) ги съветват, даже им забраняват да ядат месо. и има хиляди книги на някви известни личности вегани и даже имаше политик, който си излекувал сърцето с веганизъм, които промотират веганизма от изцяло егоистична човешка гледна точка, не заради животните, ами просто защото си по-здрав. и естествено, това се случва, защото вече се създава и прекрасната индустрия с биомагазините където, for no apperant reason неща маркирани "био" са хиляда пъти по-скъпи. и според мен и еличка го беше казала на ташак, щото и аз съм преувеличавала че НЕ МОГА да живея без кашкавал, ама оочевидно ако ти се наложи можеш. изобщо не бях вложила кой знае колко мисъл в тоя пост, колкото вие изкарахте
както и да е, обвз няа стане
Върнете се в началото Go down
Riddle
Nessuno
Riddle


Брой мнения : 8678
Age : 29
Localisation : Plovdiv
Registration date : 04.01.2008

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 02:42

хубаво само да кажа, че
обвз самата ти си
много невраждебна Smile
Върнете се в началото Go down
Ange_Macabre
Fresh from the Grave
Ange_Macabre


Брой мнения : 288
Age : 29
Localisation : Висящата градина
Registration date : 28.08.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 02:46

Riddle написа:
хубаво само да кажа, че
обвз самата ти си
много невраждебна Smile
+1
Върнете се в началото Go down
ερsilonε

ερsilonε


Брой мнения : 3203
Age : 28
Registration date : 12.10.2009

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 08:04

Изобщо не се чувствам обидена и прочие, така съм избрала да живея, аз нямам проблем с начина на живот на другите, нека уважаваме взаимно пешенията си. Само не разбирам колко пъти ще се води в този форум един и същи спор в различни теми...
Върнете се в началото Go down
(r)evolution
kozmic blues



Брой мнения : 446
Age : 30
Registration date : 20.01.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 08:12


аз ядох кюфте хора!!!
в смисъл, не съм яла месо от 3 години и нещо вече ии ония ден се изкуших, щото напоследък само за кюфтета мислех колко много ми се ядат и т.н. и в крайна сметка след като си хапнах около 2 хапки осъзнах, че въобще вкуса, който съм си въобразявала, че ще има, няма нищо общо с реалността :д, та в крайна сметка всичко е било в главата ми и да.
но се чувствам, че доста съм изневерила на идеята.
иначе относно вечния спор:
https://www.youtube.com/watch?v=rEkV-NklQWw

и бтв нямам идея защо пиша този пост ТОЧНО сега, предвид, че закъснявам за лекции :д
Върнете се в началото Go down
xRainbowx
Lil bunny Foo Foo
xRainbowx


Брой мнения : 2496
Age : 30
Localisation : In a cereal box, The Supermarket
Registration date : 25.05.2007

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 12:58

мноого яко видео, ще го ползвам Very Happy
споко, случва се на всеки това с кюфтето, на мен ми се случи неволно на един рожден ден със едни уж картофен шницел, но слава богу бях изяла само частта със заливката (въпреки че пак се усещаше месото) и се чувствах много тъпа после Very Happy
Върнете се в началото Go down
life. love. regret.

life. love. regret.


Брой мнения : 473
Registration date : 30.08.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyПет 11 Апр 2014, 19:08

Толкова много неща, с които не съм съгласен, че не ми се занимава да се обяснявам повече. Само ще пусна едно позитивно клипче, което е по темата.
Върнете се в началото Go down
Арлина
après moi le déluge
Арлина


Брой мнения : 2720
Age : 31
Localisation : /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\
Registration date : 10.02.2009

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyНед 13 Апр 2014, 19:40

Ахахахухух.
Да ви кажа - обижда се от нечие мнение този, който открива истина в него. Аз, като един НЕвеган, тоест като човек, на когото му се случва да яде пиле понякога искам да свидетелствам, че веганите са едни от най-толерантните хора на планетата, никой от всичките ми познати не се е опитвал да ме кара насила да ям зеленчуци и не е проповядвал нечестивите си витаминозни рецепти пред мен с цел да ме отврати от правата вяра на хищничеството. Тъй. В Сoфия пък ми се случи да живея с доста вегани и ми се ще да бяхте видели какви безбожно вкусни неща пъхах в устата си - мамма миа, да, полезна храна без никаква пластмаса, която кара лигите ти да текат! Чудо! И не на последно място : не съм яла месо вече от бая време и не чувствам никаква липса, не припадам, не умирам, не се превръщам в зомби и не смятам да го правя. Ми не, не са единствено в месото тия витамини, а ако някой иска да ползва добрата стара природа като аргумент и да каже, че по природа сме хищници, съветвам го пак да си прегледа устройството на хищниците. И тей, мислете извън квадрата, ако искате да стигнете до някакво решение. Адиос.
Върнете се в началото Go down
NanaSky
positive spirit
NanaSky


Брой мнения : 1452
Age : 30
Localisation : on top of the world
Registration date : 07.04.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyВто 15 Апр 2014, 14:04

Аз пък да си кажа, че след като в момента не ям месо, евентуално не се и тъпча с мазен Макдоналдс, КФС и подобни.
Хората намират щастието и удовлетвореността в различни обвивки.


А вие разисквате вече разнищена тема, не ви разбирам. Защо изобщо се стигна до тук и защо има засегнати? Излезе ми пришка на устата да казвам, че всеки сам решава как да живее. Всичко има плюсове и минуси и индивида сам избира дали да клони повече към едната батерия или към другата, т'ва е.
Аз до сега, през целия си 21-годишен живот, не съм срещнала човек, който да ми каже директно - яж/не яж месо. Индиректните намеци се правят несъзнателно, а понякога са просто думи, които реципиента  тълкува според своята крива на възприемане. Така стават големите кавги, разправии и болка в следствие.
Освен това, както и да го погледнеш, животът е един кръг, в чийто център лежи егоистичната цел. Около нея хвърчат разните алтруистични намерения като например да спасиш едно животно като не го изядеш.
В края на този разговор, ако има някой засегнат, ще се смея като за последно.

Пс: темата е за храната и всичко, свързано с нея. Веганството и вегетарианството са пряко свързани с храненето, разновидност са, така че не виждам причина да не се споменат. Но вие почти я обърнахте на нещо съвсем друго.


----
Някой храни ли се разделно?
Какви сосове обичате? 
На мен върха на сосовете ми е най-простичкият - бешамел. Умирааааааааааам за него!!!
Върнете се в началото Go down
http://winter.ucoz.com/
Арлина
après moi le déluge
Арлина


Брой мнения : 2720
Age : 31
Localisation : /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\
Registration date : 10.02.2009

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyВто 15 Апр 2014, 16:52

Паниран карфиол със сос бешамел е ммм, да. Колкото е безсмислен един нелеп спор, толкова е безсмислено и да се опитваш да прекратиш същия. В крайна сметка, човек спори повече заради самия себе си, отколкото заради опонента си...
Иначе аз обикновено забърквам доматени сосове, предимно защото винаги има само домати и кетчуп в нас - и някакви гъби, които също отиват в соса, но само ако готвя спагети, бене
Върнете се в началото Go down
NanaSky
positive spirit
NanaSky


Брой мнения : 1452
Age : 30
Localisation : on top of the world
Registration date : 07.04.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyВто 15 Апр 2014, 17:29

Никога не съм опитвала паниран карфиол. В панировка БЯГ ли  го правиш?
Колкото до доматените сосове и спагетите, аз си измислих една рецепта за сос, която се хареса дори на Копчо, който не яде доматен сос и съм супер горда Very Happy
домашно пюре+домашен доматен сок вместо вода за разредител, сол, захар, къри, куркума, джинджифил, чер пипер, бял пипер, чесън на прах, няколко капки табаско и уорчестър, босилек, стрито индийско орехче, начукани сурови обелени бадеми, много ситно нарязани обезсолени зелени маслини и магданоз за поръсване Very Happy
Върнете се в началото Go down
http://winter.ucoz.com/
SatanicSlayer

SatanicSlayer


Брой мнения : 602
Age : 42
Localisation : Grind Line - Arabasta
Registration date : 26.01.2013

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyСря 16 Апр 2014, 22:32

Всеки избира кой какъв начин на здравително хранене ще води през живота си.
Има ги Веганите и техните липси в живота - прав им път.
Има ги вечните консуматори, които искат да хапнат от всички видове храни на света - прав им път.
Има ги вечните диетолози, които без някоя диета през седмицата не могат да живеят - прав им път.
Има ги и такива като мен, които консумират точно 10 вида храни и не припарват до друг тип храни - прав ми път.

Не всеки харесва агнешко месо, не всеки харесва рачешко месо, не всеки харесва да яде корени, аз пък не харесвам да се нараняват безпричинно дървета. Всеки е прав за себе си и е крив за другите, така че, както казва един велик комик - технологията ни направи умни, а мъдростта ни превърна в циници.
Върнете се в началото Go down
http://satanicslayer.blogspot.com/
NanaSky
positive spirit
NanaSky


Брой мнения : 1452
Age : 30
Localisation : on top of the world
Registration date : 07.04.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyСря 23 Апр 2014, 18:24

HELP

Хора, не знам къде да го напиша това, тази тема ми изглежда най-подходяща, щото не ми се пише във "Флууд".

От няколко дни ми прескача сърцето пак и получавам силно и бързо сърцебиене, та отидох при лекарката ми. Каза ми, че анемията ми се е влошила /недостиг на желязо в кръвта/. Споделих й, че от месец  не хапвам месо и ми отговори, че най-вероятно това е причината. Каза да не ям месо, щом не искам, но задължително да го заменя с други храни, богати на желязо и ми препоръча всякакви изделия от сусам, за да не мина на хапчета /и обясни, че трябва да изям една чанта спанак, за да си набавя количество желязо, колкото има в 1 малка телешка пържола/.
Понеже не умирам за сусам, моля ви, препоръчайте ми друго /без бирена мая!!!/ Не искам да гледам в  нета, 'щото вече си изпатих от лъжливи статии.
Върнете се в началото Go down
http://winter.ucoz.com/
life. love. regret.

life. love. regret.


Брой мнения : 473
Registration date : 30.08.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyСря 23 Апр 2014, 19:55

Набери си коприва и яж салата от сурова коприва, авокадо, лимон и сол. Копривата има много повече желязо, отколкото спанака.

Копривата е най-добре да е прясно набрана, но може и сушена - от сушената коприва може да се вдигне високо кръвно.

Най-добрите източници на желязо са спирулината и маката от био-магазините. Те са скъпи, но ще ти стигнат за месеци. Един познат е имал анемия преди няколко години и само за една седмица смутита банани и мака се е оправил напълно. Едно малко пакетче мака е под 5 лева в био-магазините.

За сусамът не е вярно, защото е прекалено богат на калций, а калцият пречи на усвояването на желязо. Препоръчвам ти слънчогледов и тиквен тахан. Също и лешници (лешниковият тахан е много скъп обаче).

Ако имаш пасатор си прави смути от спанак/коприва, спирулина/мака, слънчогледов/тиквен тахан и авокадо. 
Втори вариант за смути е банани, слънчогледов/тиквен тахан и спирулина/мака.
Трети вариант е манго, тиквен/слънчогледов тахан и фурми.

Фурмите е най-добре да са пресни от иранските, а не сушени.

Също коприва с ориз на фурна или супа от коприва с моркови, картофи и т.н.

Всички бобови - боб, леща, нахут и т.н. са добри източници на желязо.

От зърнените най-добър източник на желязо е елдата, също може да ядеш много просо, лимец, кафяв ориз, киноа, амарант, черен ориз, басмати ориз и всичко останало.

Не трябва да пиеш зелен/черен чай и кафе, защото съдържат полифеноли, които пречат за усвояването на желязото. Алкохолът и цигарите също вредят.

Яж много цитруси, защото Витамин C помага за по-лесното усвояване на желязото. Ябълковият оцет, лимона и всякакви такива кисели неща подобряват усвояването на желязо. Месото и млечните продукти пречат на усвояването на желязо. Анемията не се получава от неядене на месо и млечни продукти, а от ядене на захар и тестени изделия (хляб, пица, фаст фуд и т.н.)

Алкохолът, кафето, белият хляб и пържените храни са най-големите убийци на желязото в кръвта ти.

Ако си свикнала да пиеш кафе, си купи заместител на кафето "Инка", защото съдържа ръж, цикория и леблебия (печен нахут), които са добри източници на желязо.

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 734-7297-4
"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 730-9171-4
"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Krapiva+коприва
"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 48-104-large
"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Product_616
"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 4381-9470-4
"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Lemon-limoni-otslabvane-framar
"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Popyee
Върнете се в началото Go down
SatanicSlayer

SatanicSlayer


Брой мнения : 602
Age : 42
Localisation : Grind Line - Arabasta
Registration date : 26.01.2013

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyСря 23 Апр 2014, 21:38

По принцип една шепа на ден сусам е дава достатъчно желязо на човешкия организъм.
На ден към 4-5 банана също.
Веднъж на ден спанак или коприва също.
Върнете се в началото Go down
http://satanicslayer.blogspot.com/
NanaSky
positive spirit
NanaSky


Брой мнения : 1452
Age : 30
Localisation : on top of the world
Registration date : 07.04.2010

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyЧет 24 Апр 2014, 14:10

Благодаря, благодаря!
Някои от посочените храни за пръв път ги чувам, други ги обожавам, а пък татко работи в "Балчо-Агро продукт", та ми носи доста често и тахани, и масла, и семена.. все казва, че са много полезни, крайно време е да почна да ги ям.
Кафе не пия от 2 години вече заради други здравословни проблеми /преди пиех бъчви кафе :д/, опитах в началото с Инка, но не ми хареса и оставих, сега свикнах и ми е много добре.
Зелен и черен /особено пък черен/ чай също от доста време не пия.

Никое от посочените не наподобява вкуса/мириса на канела, ванилия, копър или анасон, нали?
Върнете се в началото Go down
http://winter.ucoz.com/
xRainbowx
Lil bunny Foo Foo
xRainbowx


Брой мнения : 2496
Age : 30
Localisation : In a cereal box, The Supermarket
Registration date : 25.05.2007

"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 EmptyНед 04 Май 2014, 12:25

Ооо, точно по темата, да се похваля че си набрах една огромна торба "метро" с коприва и даже ей ся ще си правя копривена каша(едно от най-любимите ми неща на света) с орехи. Честно ако не си яла копривена каша с орехи, MUST DO
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





"Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: "Храната=мироглед, начин на живот"   "Храната=мироглед, начин на живот" - Page 2 Empty

Върнете се в началото Go down
 
"Храната=мироглед, начин на живот"
Върнете се в началото 
Страница 2 от 3Иди на страница : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» здравословен начин на живот

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Лично Творчество :: Свободна зона :: Общи приказки-
Идете на: